Kupno nieruchomości

Decydując się na kupno nieruchomości nie zdajemy sobie sprawy ile czynności musimy wykonać.
Znalezienie upragnionego mieszkania, domu, czy nieruchomości komercyjnej w internecie czy lokalnej prasie, a nawet umówienie się na oględziny to żaden problem. Jeśli na co dzień nie mamy do czynienia z informacjami prawnymi, urzędami i tym podobnymi instytucjami to na pewno załatwienie operacji kupna we własnym zakresie zajmie nam dosyć sporo czasu. Warto skorzystać z fachowej pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami, jednak nie jest to konieczne.
Przede wszystkim musimy określić jakim typem nieruchomości jest zakupywany przez nas lokal. W zależności od rodzaju nieruchomości będziemy musieli złożyć różne dokumenty i uiścić opłaty, które w różny sposób uszczuplą nasz portfel. Warto na tym etapie skorzystać z wielu dostępnych w sieci kalkulatorów kosztów, które mniej więcej określą koszty dodatkowe jakie musimy ponieść, oraz mniej więcej wskażą nam drogę postępowania – instytucje z jakimi będziemy musieli się podzielić informacja o zakupie.
Lwią część kosztów dodatkowych pozostawimy w urzędzie skarbowym czy u notariusza, sygnującego swoim poręczeniem zawartą transakcję. Oczywiście sprawa dodatkowo komplikuję się gdy nie mamy pełnej kwoty w gotówce i staramy się o kredyt hipoteczny. W takim przypadku będziemy musieli, o ile wcześniej nie było złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej, w której odnotowany zostanie wpis o hipotece, co oczywiście także będzie wiązało się z uiszczeniem stosownej opłaty sądowej.
Nie możemy stwierdzić jednoznacznie ile dokładnie zapłacimy w każdej instytucji do której będziemy musieli się zwrócić gdyż wszystko zależy od ceny danej nieruchomości i wyliczane jest na podstawie uchwalonych ustaw. Oczywiście opłaty skarbowe czy sądowe są stałe ale mogą ulec zmianie w danym kwartale czy roku.
Szczerze polecamy skorzystanie z porad osób na co dzień stykających się z tym zagadnieniem.


Dodaj komentarz